- При фундаменталния се използват икономически индикатори, които дават сигнали за покупка или продажба на определена валута при излизане на новина. Такива са: Брутният вътрешен продукт (БВП), основният лихвен процент и др.
- Техническият анализ е по-нов метод за анализиране на валутните пазари и все повече трейдъри използват именно него, но се съобразяват и с фундаменталния. При него се използват математически инструменти нанесени на графичното изображение на цената (графиките).
Някои трейдъри предпочитат само фундаментален, а други - технически анализ. Най-добрите стратегии за търговия са комбинация от двата вида.
Тук ще обърна внимание на техническия анализ.
Основни елементи:
- дъно - образува се, когато цената от низходящо движение преминава във възходящо.
- връх - образува се, когато цената преминава от възходящо движение в низходящо.
- тренд - може да бъде низходящ или възходящ. Състояние, в което няма тренд, се нарича консолидация. Индикация за възходящ тренд имаме, когато всяко следващо дъно е по-високо от предното и обратно, когато трендът е низходящ, всеки следващ връх е по-нисък от предходния.
Ето два примера за разчертаване на тренд линия:
Тренд линиите се явяват като съпротиви или подкрепи на цената. Когато цената се отблъсква от линията нагоре е подкрепа, а когато е под нея е съпротива. При пробив на линията имаме сигнал за промяна на тренда.
Друг начин за определяне движението на цената са "каналите". Разчертават се две тренд линии - едната на две дъна, а другата на два връха успоредно на първата. Ето един пример:
Когато каналът е възходящ и цената пробие долната линия, това е сигнал за промяна на тренда, а при низходящ канал - обратно.
Има и други методи за определяне движението на цената и промяна на тренда. Тях ще ги опиша отделно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар